niedziela, 22 marca 2009

Fish Pie

Składniki:
100g ryby (ja miałam łupacza, ale może być inna, a nawet mieszane różne gatunki)
250 g ziemniaków
50 g mrożonego groszku
40 g żółtego sera
20 g masła
mleko
sól, pieprz, oliwa
dodatkowo: średnia cebula, 2-3 strąki kolorowej papryki

Przepis na zapiekankę rybną wygrzebałam tu.
Rybę przyprawiamy, zalewamy mlekiem i wstawiamy na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Gotujemy ziemniaki i groszek. Po 20 minutach wyciągamy rybę, odlewamy mleko. Rybę dzielimy na drobne kawałki. Ziemniaki tłuczemy z masłem i odlanym mlekiem na puree. Do gotowego puree wrzucamy ugotowany groszek i delikatnie mieszamy (żeby groszek się nie rozwalił).

Kawałki ryby układamy na dnie naczynia żaroodpornego. W oryginalnym przepisie na to wykładamy puree i posypujemy startym żółtym serem. Według mnie jednak czegoś tej zapiekance brakowało, dołożyłam więc pokrojone w kostkę cebulę i papryki i dopiero na to wyłożyłam puree (zwane z angielska mash) i posypałam serem. Wstawiamy do piekarnika na 20 minut.

Zapiekanka rybna (jak inne zapiekanki: chicken pie, shepherd's pie) to typowe dania kuchni angielskiej, w związku z czym (IMHO) zwykle wymagają nieco ulepszenia.
Gotowa zapiekanka (z salsą, która została z poprzedniego dnia):

Źródło

czwartek, 12 marca 2009

Corn Chowder

Składniki:
Kilka plasterków wędzonego boczku
Cebula, ząbek czosnku
Wywar (warzywny lub mięsny)
Duży ziemniak
Puszka kukurydzy
Jogurt
Łyżka mąki kukurydzianej, przyprawy

Usmażyłam pokrojony w kostkę boczek z cebulką i wyciśniętym ząbkiem czosnku. Posypałam to łyżeczką mąki kukurydzianej, a potem zalałam wywarem. Zagotowałam, dodałam dużego ziemniaka pokrojonego w kostkę i puszkę kukurydzy. Zostawiłam na małym ogniu na jakieś 20 minut (do ugotowania ziemniaków), doprawiłam. Cześć zupy wlałam do miksera i zmiksowałam na gładko. Wrzuciłam z powrotem do garnka, dodałam jogurtu i wymieszałam. Dosypałam trochę świeżej kukurydzy i podałam ze świeżą natka pietruszki.

Źródło

Lentil Soup

Składniki:
Wywar (warzywny lub mięsny)
Świeży imbir
Ząbek czosnku
Szklanka soczewicy
Przyprawy Garam Masala i Tandoori



Wywar ugotowałam z wariacją: ze świeżym imbirem, wyciśniętym ząbkiem czosnku oraz przyprawami Garam Masala i Tandoori.

Do gotowego wywaru wrzuciłam suchą soczewicę i gotowałam aż do absolutnego rozwalenia soczewicy. Podałam z grzankami i natką pietruszki.

Buhaj doprawił maggi.

Źródło